Proč je dobré jíst maso a živočišné výrobky?

21. listopadu 2015 v 16:36 | Trololol |  Názory
Pořád narážím na samé důvody, proč je dobré být vegan, nedalo mi to a prostě musím napsat článek o opaku. I když se to k tématu blogu moc nehodí.
Tímto článkem nechci nikoho k masu a k živočišným výrobkům nutit, buďte si třeba vegani nebo dokonce frutariáni či breathariáni. Nikoho se nesnažím přemlouvat, mějte své argumenty.
Každopádně napíšu své důvody, proč maso jíst a proč mi to přijde v pořádku.


1. Nemusíte si vše nahrazovat nebo používat doplňky stravy.
Pokud jste třeba ti vegani a nenahrazujete si vitamin B12, D, železo a tak podobně, může to s vámi skončit špatně. Můžete trpět chudokrevností, lámáním kostí, únavou,... můžete i oslepnout, trpět na vypadávání vlasů,... a tak dále. Je potřeba si vše vynahrazovat buď nejrůznějšími doplňky stravy nebo obtížně vyhledávat ve své stravě. Třeba železo se dá najít údajně v listové zelenině, ale v malém množství. Když jste vegan, musíte jíst více, než jste jedli, musíte si dávat velké porce, aby jste dostali do sebe určité množství vitaminu. Pro někoho to třeba není problém, ale někomu listová zelenina či cokoliv jiného nechutná, tak proč to do sebe nutit v takovém množství, které stejně skončí vyzvracené v záchodové míse? Maso a živočišné výrobky obsahují důležité vitaminy a bílkoviny, takže se všežravci nemusí ohánět tím, jestli mají ve stravě určitých vitaminů a bílkovin dost.

2. Protože životní prostředí.
Když se uzavřou velkochovy a malochovy a vypustí se zvířata, přírodnímu prostředí to moc nepomůže, jak tvrdí "studie" a nejrůznější lidé podporující veganství. Zvířata mají tendenci se rozmnožovat a předat svou genetickou informaci, je to vlastně jejich řekněme jediná náplň života. Mohlo by se stát, že by se zvířata přemnožila, což by napomohlo globálnímu oteplování (kráva už tak vypouští plno metanu), které není zrovna nejlepší. Musel by začít hromadný lov... a co potom se vším tím masem? Dát je masožravcům? Ale toho masa na ně bude moc.

3. Nemusíte se rozčilovat nad častýma otázkama.
Určitě se většině vegetariánům/veganům stalo to, že se rodina nebo přátelé vyptávali, proč maso nejí, protože právě jim donesli kuře a oni ho odmítli. Následně bývá dlouhé všemožné vysvětlování, až jim ostatní donesou salát na místo toho, aby je museli poslouchat.

4. Jsme prostě všežravci.
Ať se vám to líbí nebo ne, jsme prostě všežravci. Máme trávicí trakt přizpůsobený na to, abychom jedli oboje. Přijdou mi docela úsměvné argumenty veganů: "člověk je býložravec!", "masožravci mají krátká střeva, za to býložravci dlouhá! Nemáme čelist jako masožravci!" atd. Ne, tohle nejsou pádné argumenty. Vemte si třeba koně, je to býložravec, ale střeva má krátká. My máme čelist uzpůsobenou na jezení masa (špičáky) i na jezení rostlin. Úsměv mi vyvolává na tváři i takový kec, že mléko není zdravé a nedokážeme ho strávit, samozřejmě, že ho dokážem strávit, od toho máme enzym laktázu, zdravé je též (jako malá jsem ho chlemtala o stošest, nevidím, že by mi to nějak zdravotně uškodilo, spíš naopak).
To, že jíme i živočišnou stravu, způsobilo to, že jsme slezli ze stromů.

5. Tělo lépe stráví živočišnou buňku, než-li rostlinnou.
Naše tělo není uzpůsobené k tomu, abychom jedli vyloženě jen rostlinnou stravu. Buňka rostliny obsahuje vlákninu a celulózu, kterou my neumíme strávit. Vlastně rostlinnou stravu nedokážem strávit tak mrtě jako tu živočišnou, takže si z rostlinné stravy tělo nevezme tolik jako z živočišné.

6. Jste tolerantnější. (Nemusí platit u všech)
Když k vám přijde na večeři vegan, připravíte mu večeři dle jeho gusta. Když vy přijdete k němu, dá vám svou stravu a ještě vám dá přednášku o tom, jak jste zlí, jací jsou zvířátka chudáci, jaký jste vrazi a mrchožrouti... no a nakonec i nějaké argumenty ohledně toho, proč je člověk býložravec a proč je maso "jedovaté". Někteří vegani jsou tak ortodoxní, že by nejradši jako svědkové Jehovovi vzali do ruky brožurku a chodili od domu k domu. Kdykoliv mají možnost (i když nemají), začnou křičet do světa, jak se živí a začnou všechny okolo nazývat mrchožrouty. Moje zkušenost.

7. Víc možností při vaření.
Můžete si klidně uvařit kromě živočišné kuchyně i vegetariánskou/veganskou kuchyni, klidně připravit něco vitariánského nebo frutariánského. Nemusíte se omezovat a říkat si v duchu, že tohle je špatné. Možnosti jsou nekonečné.

8. Nemusíte vyhledávat speciální restaurace a speciální obchody.
Zvlášť, když bydlíte v nějaké díře daleko od nějakého většího města, kde se nějaká vyloženě speciální vegetariánská či veganská restaurace nachází, protože k vám se ještě nic takového nedostalo. Prostě se najíte za barákem v restauraci, kde si můžete obědnat chutný oběd či večeři. Navíc obchodů se zdravou výživou jsou tu cca jeden nebo dva, kde stejně nenajdete to, co potřebujete, tak musíte jezdit do 60 km vzdáleného města, třeba do Prahy.

9. Chuť masa. (Samozřejmě nemusí platit, když někomu maso prostě nechutná)
Co se vyrovná chuti masa? Zkoušela jsem jíst tofu i sóju místo masa, výsledek bylo to, že jsem půlku nechala na talíři, protože mi to nechutnalo. Je to o úplně něčem jiném, než jak vegani tvrdí. S masem se to srovnávat nedá.

10. Když budete jíst maso v normálním množství, nic vám nehrozí.
Na to, abyste byli zdraví, opravdu nepotřebujete přejít na rostlinnou stravu. Nemusíte se bát, že dostanete rakovinu jezením masa, to je blbost. Rakovina by vám hrozila jen tehdy, kdyby jste jedli maso pořád v jednom kuse. Ale když jíte maso 4x do tejdne, budete v pořádku. Důležitá je i rozmanitost stravy, jíst prostě vše. Když budete jíst pestře a zdravě, můžete si vybudovat imunitu, můžete mít i skvělou postavu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yuri Yuri | Web | 21. listopadu 2015 v 16:41 | Reagovat

Fůj, nejhorší blog na světě!!!
P.S.: Píšu líp!!!
P.P.S.: Otřesný dess!!!

2 Auri Auri | 21. listopadu 2015 v 16:42 | Reagovat

Moc pěkný článek :3

3 Ryuzaki Ryuzaki | Web | 21. listopadu 2015 v 16:44 | Reagovat

[1]: Yuri je zpět! Jsem tě neviděla minimálně 3 roky :3

[2]: ^^

4 Yuri Yuri | Web | 21. listopadu 2015 v 21:52 | Reagovat

[3]: Rok jsem nebyla aktivní, protože mi ti pyjatci znepřístupnili blog, ale svou neaktivitu hodlám napravit, neboj!

5 Joina Joina | Web | 22. listopadu 2015 v 8:30 | Reagovat

Článek se mi moc líbí. Já jím maso, možná v menším množství, ale představit si abych byla vegetarián, to si neumím.

6 Sayuri Sayuri | E-mail | Web | 22. listopadu 2015 v 17:07 | Reagovat

Veľmi dobrý článok. Pri tom všetkom čo čítam od vegetariánov je to milá zmena. Ja mäso jem, síce uprednostnujem kuracie ale aj tak, neviem si predstaviť život bez neho :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama