Gotická subkultura

19. července 2015 v 17:27 | Trololol
(Obrázky nemilosrdně kradu z googlu)

Co je to gotika? Kde se vzala?
Jako úvod bych zmínila pár mýtů. Zbytek se dočtete v celém článku.

Bourání mýtů?
1. V prvé řadě vynechejme Satanismus, ke gotice to patří stejně jako islám a podobně. Je na člověku, jaké nábožeství či filozofii bude uznávat. Opravdu to není pravidlo dané subkultury, vlastně tato subkultura žádná pravidla nemá.
2. Řezání, vynechejme úplně. Řeže se psychicky labilní člověk, ne Goth.
3. Gotika není žádná filozofie, není to smýšlení nad minulostí, budoucností nebo jak jsem se to z jedné nejmenované stránky dozvěděla.
4. Vyžívání v temnotě? To dělají možná tak Mopey Goth, co si myslí, že gotika je jen o tomhle.
5. Ne, Gothic metal ani Symphonic metal do gotiky nepatří, jednak proto, že metal do gotiky nepatří (výjma Industrial metalu, ale o tom si povíme někdy jindy) a gothic metal se vyvinul z doom metalu. A prostě metal přenechme metalistům.
6. Není povinnost, aby Goth poslouchal jen gotickou hudbu. Jen gotickou hudbu musí poslouchat z drtivé většiny, aby se za Gotha mohl považovat. Je to stejné jako u metalistů, aby byl člověk metalista, musí metalovou hudbu poslouchat z drtivé většiny.
7. Gothické oblečení z člověka gotha nedělá :). Oblečení je jen takový bonus.
8. Ano, gothům je dovoleno usmívat se a prožívat radost.
9. Ne, slovo Goth opravdu nemá kořeny ve slově Ghost.Kde se vzala?
Vraťme se do roku 76 minulého století, prostě se blížil rok 80. Určitě z vás někteří znají post-punkovou kapelu Joy Division. Díky ní, tedy spíše jejich manažerovi, Anthony H. Wilson, se gotika zrodila. Manažer s tím přišel jako první, Joy Division se to zalíbilo a jejim fanouškům taky. Fanoušci si začali říkat Goths.

Gotika se stala odnožem punku. Později se k ní přidaly žánry, jako horrorpunk, gothic rock a tak podobně. Tohle nazýváme první vlnou.
Poté přišla druhá vlna, tedy elektronika, která do gotiky prolnula (Hodně velký vliv měla kapela Skinny Puppy). Řadíme do ní žánry, jako industrial, dark electro, EBM etc.

Gotika se začala škatulkovat do různých podstylů (uvedu příklady):
Victorian goths
Rivetheads (kdysi bývali i military goths, ale vzájemně si od sebe brali inspiraci, až to prolnulo úplně a označení military goths už se nepoužívá)
Cyber goths
Gravers
Babydolls
Casual goths
Romantic goths
Pastel goths (Což vlastně většina z goth scény neuznává, protože Pastel goth je hlavně styl o módě, hudba v tom nehraje téměř žádnou roli)
White goths
Vintage ghots
atd.
Budu se později o jednotlivých podstylech víc vyjadřovat.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama